Stowarzyszenie Instruktorów
i Trenerów ŻeglarstwaHALS

Marek Berkowski

Urodzony w 1944 roku w Warszawie. Działalność szkoleniowa w Polskim Związku Żeglarskim, Warszawsko-Mazowieckim Okręgowym Związku Żeglarskim i w klubach żeglarskich (Harcerski Ośrodek Wodny Chorągwi Stołecznej ZHP Warszwa ). Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej od 1974 r. Instruktor żeglarstwa, instruktor wykładowca. Prowadzenie i organizacja szkolenia instruktorów żeglarstwa od 1970 r do chwili obecnej, szkolenie i egzaminy na jachtowego sternika morskiego i kapitanów jachtowych od 1976 r. Działalność organizacyjna we władzach żeglarskich, w klubach, komisji szkolenia WOZŻ i PZŻ. Delegat WOZŻ na Sejmik Polskiego Związku Żeglarskiego. Autor i współautor szeregu książek szkoleniowych o tematyce żeglarskiej. Profesor Politechniki Szczecińskiej 2002-2004 – współorganizator utworzenia laboratorium wzrostu kryształów w Instytucie Fizyki Politechniki Szczecińskiej, odznaczony medalem zasłużony dla Politechniki Szczecińskiej. Od 2005 r. profesor nauk technicznych. Autor i współautor około 300 publikacji naukowych. Wybitna osobowość i działacz żeglarski. Niekwestionowany autorytet.

Jerzy Dąbrowski

Swoją drogę żeglarską rozpoczął 1949 roku w Lidze Morskiej w Wyszkowie. W 1951 roku uzyskuje patent żeglarza jachtowego, a w 1952 r. patent sternika jachtowego. W latach 1954 -1965 członek a także Prezes LPŻ (LOK) Wyszków. Od 1955 roku do chwili obecnej członek ŻKT Rejsy będąc wielokrotnie we władzach tego Klubu. Od samego początku bardzo aktywnie uczestniczy w działalności szkoleniowej. W latach 1957 – 1958 i 1968 – 1975 członek Komisji Szkolenia WOZŻ, a od 1969 roku jej Przewodniczący. W latach 1969 – 1976 członek Zarządu WOZŻ, pełniąc przez większość czasu funkcję Vice Prezesa ds. Szkolenia. W 1970 roku uzyskuje stopień Instruktora Żeglarstwa PZŻ i patent Jachtowego Kapitana Żeglugi Bałtyckiej. Od 1969 roku członek Głównej Komisji Szkolenia PZŻ, a w latach 1973-1991 jej Przewodniczący i Vice Prezes ds. Szkolenia PZŻ. Od 1973 do chwili obecnej delegat WOZŻ na Sejmiki PZŻ. Przez szereg kadencji członek Komisji Rewizyjnej WOZŻ i PZŻ, obecnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZŻ. Jest w latach 1975 – 1992 przedstawicielem PZŻ we władzach ISSA. Przez ok. 40 lat bardzo aktywnie uczestniczy w szkoleniu i egzaminowaniu na stopnie żeglarskie i instruktorskie. Wybitny instruktor i działacz żeglarski. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i żeglarskimi. Kapitan Jachtowy, Instruktor Wykładowca PZŻ, Członek Honorowy PŻŻ.

Andrzej Kolaszewski

Urodzony 01.10.1950, doktor inżynier elektryk (1978), jachtowy sternik morski (1979), motorowodny sternik morski (1979), instruktor żeglarstwa PZŻ (1976).
Wykładowca na kursach żeglarskich oraz kierownik wyszkolenia żeglarskiego na żeglarskich obozach szkoleniowych na stopnie żeglarza jachtowego i sternika jachtowego (1977-1984).Członek Studenckiego Klubu Żeglarskiego Politechniki Warszawskiej (1971), Członek Honorowy SKŻ PW (1978).Członek Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Żeglarstwa Hals (2010), Członek Honorowy SITŻ Hals (2024). Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnych Polskiego Związku Żeglarskiego na stopnie żeglarza jachtowego i sternika jachtowego (1979-1994). Współautor razem z Piotrem Świdwińskim podręczników Jachtowy Sternik Morski (1987), wydań 33 oraz Żeglarz Jachtowy (2006), wydań 16. Laureat razem z współautorem Piotrem Świdwińskim, nagrody im. Leonida Teligi (2008) za podręcznik Żeglarz Jachtowy (wydawnictwo Oficyna Wydawnicza Alma-Press). Właściciel jachtu Laguna 25. Prowadzący rejsy żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Zalewie
Szczecińskim, morzach Adriatyk, Bałtyk, Egejskie, Karaibskie, Północne, Śródziemne, Tyreńskie, oceany Atlantyk i Indyjski.

Sławomir Neuhorn

Urodzony w 1948 roku w Łodzi. Od lat dziecięcych związany z żeglarstwem głównie na Mazurach. Doc. dr Sławomir Neuhorn pracował nieprzerwanie w Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego od 1975 roku do 2021 roku (46 lat). W pracy zawodowej był specjalistą w zakresie żeglarstwa, narciarstwa, turystyki i ekologii. Na Wydziale Wychowania Fizycznego był Prodziekanem ds. ogólnych, zastępcą dyrektora Instytutu Sportu oraz wieloletnim kierownikiem Zakładu Sportów Wodnych i Zimowych.  Jest trenerem II klasy w żeglarstwie, jachtowym sternikiem morskim, instruktorem wykładowcą żeglarstwa PZŻ i SITŻ „HALS”, oraz m.in. instruktorem wykładowcą sportu motorowodnego, instruktorem WOPR, pływania i narciarstwa. Głównie zajmował się kierowaniem i prowadzeniem zajęć z żeglarstwa ze studentami w ramach obozów letnich i wędrownych oraz specjalizacji instruktorskich i trenerskich z zakresu żeglarstwa oraz narciarstwa zjazdowego. Wykształcił kilkuset instruktorów sportu i rekreacji żeglarstwa i narciarstwa oraz siedemnastu trenerów żeglarstwa, spośród których kilku to trenerzy kadry narodowej w Polsce i za granicą. Jest autorem ponad 50 publikacji popularnonaukowych i metodycznych, w tym 6 skryptów i zeszytów naukowo-metodycznych dla studentów, obejmujących także problematykę żeglarską. Był promotorem ponad 150 prac magisterskich i licencjackich, z których większość dotyczyła tematyki żeglarskiej. Prowadził społeczną działalność na rzecz organizacji żeglarskich, takich jak PZŻ, WMOZŻ i SITŻ „HALS”. M.in. był delegatem na Sejmik PZŻ, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Głównej Komisji Szkolenia PZŻ, od wielu lat jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej SITŻ „HALS”.  W uznaniu zasług dla żeglarstwa polskiego był odznaczany m.in. Honorową Odznaką Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego oraz Medalem 80-lecia PZŻ. Działalność w żeglarstwie doceniły również władze Warszawy nadając mu za zasługi dla Miasta Stołecznego Warszawy – Odznaczenie „Zasłużony dla Warszawy”, a także Ministerstwo Sportu i Turystyki nadając Odznakę honorową „Za Zasługi dla Turystyki”. W 2013r. uzyskał Tytuł Honorowego Marszałka Wydziału Wychowania Fizycznego, za całokształt pracy dydaktycznej oraz zasługi na rzecz studentów, przyznany przez Uczelnianą Radę Samorządu Studenckiego AWF. Ponadto, wielokrotnie odznaczony państwowymi i resortowymi odznaczeniami.

Zbigniew Sokół

Absolwent Politechniki Krakowskiej, przez 25 lat (1980-2005) Prezes Rzeszowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. W czasie kadencji prowadził szkolenia dzieci i młodzieży. Był współtwórcą i członkiem Komitetu Budowy Jachtu s/y RZESZOWIAK do szkolenia morskiego młodzieży. Prowadził nadzór nad jego budową. Był inicjatorem i uczestniczył w powstaniu Uczniowskich Klubów Sportowych z żeglarstwie regatowym. Przez kilka kadencji Wicekomandor, przez jedną kadencję Komandor  Stowarzyszenia „Puchar Soliny” w Polańczyku, Wicekomandor Klubu Żeglarskiego „Szkwał” w Rzeszowie. Instruktor Żeglarstwa Regatowego i PZŻ, Jachtowy Sternik Morski, członek Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Żeglarstwa HALS, sędzia PZŻ II kl. i jeździectwa PZJ I kl,, Instruktor jazdy konnej i narciarstwa. Od 2019 roku słuchacz Akademii 50+ przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Posiada odznaczenia Złoty Krzyż Zasługi 1986, Brązowy Krzyż Zasługi 1979, Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Żeglarstwa Polskiego” 1980, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” 1988, Błękitny Krzyż WOPR.